Milady du Rouet  

Selle Français fr

Om Milady du Rouet själv

Milady du Rouet fr

Avelshingstar

Milady du Rouet har lämnat 1 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Milady du Rouet har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1982, Selle Français
i 160cm hoppning

----*----

Avkomman Belfleur du Rouet fr

Avelshingstar

Belfleur du Rouet har lämnat 1 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Belfleur du Rouet har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.2003, Selle Français
i 150-155cm hoppning

----*----

På mammans sida

Modern Perle de Norval fr

  • Född: 1959
  • Ras: Selle Français
  • Härstamning: e.Rantzau u.Hautesse
  • Avkommor i katalogen: 2 st
----*----

Mormodern Hautesse fr

----*----

Morfadern Rantzau fr

  • Född: 1946-1971 (25 år gammal)
  • Ras: Engelskt Fullblod
  • Härstamning: e.Foxlight u.Rancune
  • Avkommor i katalogen: 45 st

Rantzau togs fram som hinderhäst (steeplechase) och blev en framgångsrik galopphäst som blev rankad som tredje bästa treåring. I nio lopp mellan 2000 och 3000m vann han två och var placerad i fem.

Han köptes sedan upp av franska staten för 4 miljoner gamla Franc och stationerades på Saint-Lô från och med 5/1 1951. Stuteriinspektorn noterade 1951:
"Goda framben, anmärkningsvärt väl byggd genom bog och underarm, långa flanker. Denna klassiska hingst av sällsynt nobilitet har också lågt placerade leder och är marktäckande."

Enligt Pascal Renauldon (Z Magazine, feb 1998, "Cor de la Bryère, a gift from heaven") "Det går rykten om denna snygga och harmoniskt byggda hingst med sin ganska branta bog. Man säger att hans avkommor blir besvärliga hästar. När de Villeneuve blev chef över hingststallet på Saint Lô var Rantzau 17 år gammal och hade aldrig betäckt mer än tre ston per säsong."

Enligt (L'Eperon, juni 1980):
"[Rantzaus] söner Nez de Cuit, Prince och Quelqu'Un presenterades för urvalskommittén, men användes inte på hingstdepåerna i Saint Lô och Le Pin på grund av hans påstått svåra avkommor. I slutänden var det ryttarna, som reser runt mer än uppfödarna, som upptäckte att dessa hästar var långt ifrån värdelösa, utan tvärt om visade sig vara mycket goda sporthästar. Först då började Rantzaus popularitet växa... men då var han redan 20 år gammal! Folk pratade om Rantzau som om han vore ett vilddjur, men det var han inte. Så länge hans avkommor hanterades från tidig ålder, grimmtämjda och vårdade så var de inte svåra alls. Rantzau fick aldrig ett rykte som förstklassig förärvare, men de flesta uppfödare som använt honom var nu mycket glada att de gjort så."

Enligt Jean Delannoy (Annuaire du Cheval de Sport et d'Elevage, 2000):
"Traditionellt brukar statstuteriet skicka stora hingstar till södra Manche för att balansera ut att området levererade mindre hästar på grund av markens beskaffenhet. Så småningom blev avelsstona i Avrachin grova coch ibland ganska tunga och passade bra att korsa med ett stiligt fullblod.
[...]
Rantzau var därför med sin vackra byggnad, prestigefyllda racingkarriär och seriösa stamtavla en kunglig gåva till uppfödarna som använde Avranches-stationen.
[...]
Mellan 1951-62 fick han 40-49 ston per år. På den tiden fick franska statsbeskällare endast betäcka 40 ston plus ston som stuterichefen godkände 'i avelns intresse'. 1971 betäckte han sin sista säsong, med fem föl som resultat. Under sina 20 år i avel betäckte han 772 ston och lämnade 179 ston och 194 hingstar. Hans 50%-iga fertilitet betraktades som normal för den tiden, och visar att han var uppskattad av många uppfödare som gillade hans uppvisningar.
[...]
Folk med god kunskap om Rantzau-avkommor kom ihåg hästar som ibland var känsliga, men mycket användbara. De var besvärliga att rida in och brunstiga ston kunde vara mycket känsliga. De behövde få förtroende och det va nödvändigt att dominera dem helt, men utan brutalitet. De var ofta styva och starka med raka haser och tight rygg, de var väldigt generösa, säkra på sig själva och skänkeldöva(?). Än idag är det enkelt att känna igen en Rantzau-ättling på grund av deras eleganta utseende, enstaka leopardfläckar, ibland vita stickelhår och deras kända raka haser,"

1964 var Rantzau den tredje högst rankade äldre hingstar för hoppavkommor. 1965 var han på andra plats, en plats han höll ända till 1969. 1970 sjönk han till tredje plats, 1971 upp på första plats samtidigt som han också var på femte plats för fälttälvansavkommor och på top 20 för dressyravkommor. Han var fortfarande på tredje plats 1976 och 1980 sjönk han till fjärde plats. Då hade han varit död i nio år.

Rantzau lämnade 26 godkända hingstar som i sin tur lämnade 17 godkända söner.

Avelshingstar

Rantzau har lämnat 14 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Rantzau har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1971, Selle Français
i 160cm hoppning

På pappans sida

Fadern Quastor fr

Avelshingstar

Quastor har lämnat 5 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Quastor har lämnat 3 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1971, Selle Français
i Svår hoppning
f.1971, Selle Français
i Svår hoppning
f.1976, Selle Français
i 160cm hoppning

----*----

Syskonet Harmonie de Thurin fr

  • Född: 1973
  • Ras: Selle Français
  • Härstamning: e.Quastor u.Syrie
  • Avkommor i katalogen: 5 st

Avelshingstar

Harmonie de Thurin har lämnat 3 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Harmonie de Thurin har lämnat 2 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1985, Selle Français
i Internationell GP hoppning
f.1988, Selle Français
i Svår hoppning

Övriga framgångsrika hästar

Harmonie de Thurin har lämnat 1 hästar som finns i Hästkatalogen som utmärkt sig:

f.1986, Selle Français
Elite

----*----

Syskonet Fair Play III fr

  • Född: 1971
  • Ras: Selle Français
  • Härstamning: e.Quastor u.Ma Pomme
  • Tävlingsresultat: hoppning: Svår
  • Avkommor i katalogen: 8 st

Avelshingstar

Fair Play III har lämnat 4 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Fair Play III har lämnat 2 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1979, Selle Français
i Internationell GP hoppning
f.1979, Selle Français
i 160cm hoppning

----*----

Syskonet Hautesse fr

Avelshingstar

Hautesse har lämnat 3 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Hautesse har lämnat 2 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1981, Selle Français
e. Hadj AQuastor
i Internationell GP hoppning
f.1984, Holländskt Varmblod (KWPN)
e. Hadj AQuastor
i 160cm hoppning

----*----

Syskonet Olesblonde fr

Svårklasshästar

Olesblonde har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1996, Selle Français
i Internationell GP hoppning

----*----

Syskonet Lutine Des Ifs fr

  • Född: 1977
  • Ras: Selle Français
  • Härstamning: e.Quastor u.Comete
  • Avkommor i katalogen: 2 st

Avelshingstar

Lutine Des Ifs har lämnat 1 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Lutine Des Ifs har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1981, Selle Français
e. UrielQuastor
i 150-155cm hoppning

----*----

Syskonet Cibelle fr

Avelshingstar

Cibelle har lämnat 1 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Cibelle har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1973, Selle Français
i World Cup / Int. Mästersk hoppning

----*----

Syskonet Jolie de Thurin fr

  • Född: 1975
  • Ras: Selle Français
  • Härstamning: e.Quastor u.Berceuse
  • Avkommor i katalogen: 1 st

Avelshingstar

Jolie de Thurin har lämnat 1 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Jolie de Thurin har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1993, Selle Français
i 160cm hoppning

----*----

Syskonet Kahline fr

  • Född: 1976
  • Ras: Selle Français
  • Härstamning: e.Quastor u.Sonia
  • Avkommor i katalogen: 1 st

Avelshingstar

Kahline har lämnat 1 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Kahline har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1988, Selle Français
i 160cm hoppning

----*----

Syskonet Prima Dona II fr

  • Född: 1981
  • Ras: Selle Français
  • Härstamning: e.Quastor u.Emeraude
  • Tävlingsresultat: hoppning: 140-145cm
  • Avkommor i katalogen: 3 st

Avelshingstar

Prima Dona II har lämnat 2 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Prima Dona II har lämnat 2 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1990, Selle Français
i 160cm hoppning
f.1996, Selle Français
i 160cm hoppning

----*----

Syskonet Gnomide fr

  • Född: 1972
  • Ras: Selle Français
  • Härstamning: e.Quastor u.Oleine
  • Avkommor i katalogen: 2 st

Avelshingstar

Gnomide har lämnat 1 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Gnomide har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1987, Selle Français
i 160cm hoppning

----*----

Farmodern La Citadelle fr

Avelshingstar

La Citadelle har lämnat 2 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

----*----

Farfadern Ibrahim fr

Ibrahim var en hingst som användes relativt sparsamt som avelshingst på grund av svalt intresse från stoägarna. Hans första årskullar rönte inte mycket uppmärksamhet i Normandie där han stod, men flera avkommor exporterades utanför Frankrike till köpare som värdesatte hästarnas typ. Ibrahim användes i stor utsträckning av de normandiska uppfödarna i aveln med det lätta kallblodet Normandisk Cob istället för i sporthästsavel.

Men i samband med att Norvale, en dotter till Ibrahim, 1965 började visa framfötterna på de internationella hopparenorna steg Ibrahims popularitet, och fortsatte sedan att stiga i takt med att allt fler av hans avkommor startades internationellt, och med tiden kom hans ättlingar att dominera den franska hoppaveln.

Än i dag finns Ibrahims blod i många av de bästa och populäraste hopphingstarna i sporthästaveln!

Ibrahims avkommor, framför allt döttrarna, ärvde hans exteriör och han gjorde ett stort avtryck i den franska ridhästaveln. Ibrahim var ganska grovt byggd med ett vackert välproportioneligt huvud med stora uttrycksfulla ögon, välansatt lång hals, lång manke, korta skenor, något vek has men i övrigt starka leder. Han lämnade fler stoföl än hingstföl, och de flesta ärvde hans bruna färg.



Avelshingstar

Ibrahim har lämnat 30 hingstar i Hästkatalogen som varit aktiva i aveln. Klicka för att lista dem!

Svårklasshästar

Ibrahim har lämnat 1 "svårklassavkommor" som finns i Hästkatalogen:

f.1966, Selle Français
i 160cm hoppning